Projekty domów parterowych z garażem to nie luksus. To konieczność. Posiadając samochód, trzeba mieć miejsce na jego przechowywanie. Wiadomo, że zabezpieczenie pojazdu przed złymi warunkami pogodowymi chroni auto przed szybkim zniszczeniem, przedłuża czas jego użytkowania.
Garaż wolno stojący czy w bryle budynku?
Niektórzy wolą wybudować garaż wolno stojący, nie chcąc budynkowi mieszkalnemu pomniejszać powierzchni mieszkalnej. I jest to słuszna zasada w przypadku, gdy metraż domu jest nieduży. Za to trzeba dysponować odpowiednio dużą parcelą, by zmieścić dodatkowy budynek, jakim jest garaż. Na przestronnej działce można postawić garaż dwustanowiskowy albo garaż na jeden samochód plus wiatę przy nim na drugie auto rodziny albo przyjezdnych gości. Garaż poza domem ma jednak wadę. Jest nią konieczność przejścia kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów z auta do domu. Nawet taki krótki spacer może być uciążliwy, gdy na dworze ulewa czy zawierucha.
Pewnie dlatego wiele osób interesuje się projektami domów parterowych z garażem.
Domy z garażem – opcje
Projekty takich domów rozwiązują problem garażu na trzy sposoby:
- garaż w bryle budynku na poziomie parteru,
- garaż w podpiwniczeniu,
- garaż dobudowany do jednej ze ścian budynku.
Każda propozycja ma wady i zalety. Garaż w bryle budynku zajmuje miejsce, które można by przeznaczyć na pomieszczenie mieszkalne. Za to budynek domu wygląda efektownie, nic nie zakłóca symetrii.
Garaż w podpiwniczeniu to większe koszty budowy, bo trzeba wykopać piwnicę i zbudować zjazd do garażu. Zaleta – nie odbiera budynkowi metrażu na mieszkanie.
Garaż dobudowany do ściany zakłóca nieco symetrię budynku. Jednak dociepla ścianę domu.
Jednak wszystkie projekty domów z garażem mają wspólną zaletę: przejście z samochodu bezpośrednio do holu czy na korytarz domu. Wygodnie, szybko, bez kłopotu.