Typowe projekty domów dla przeciętnej rodziny

Projekty domów bywają oryginalne, nietypowe, wykorzystywane tylko przez jednego inwestora. Jednak większość to projekty typowe obliczone na potrzeby przeciętnej, zwykle 4-5 osobowej rodziny.

Oblicza się, że biura architektoniczne mają łącznie kilkanaście tysięcy projektów. Jak się w tym rozeznać, nie pogubić, jak korzystnie wybrać projekt. Dom przeważnie buduje się na całe życie.

Ładny na zewnątrz, funkcjonalny w środku

Inwestorom zależy na tym, by dom prezentował się estetycznie, był po prostu ładny. Z tym problemów nie ma, bowiem materiały budowlane pozwalają na uzyskanie efektownych elewacji, ładnych dachów itp. Kreatywność architektów każdemu budynkowi nadaje indywidualny charakter. Bez przesady więc można powiedzieć, że spośród licznych i atrakcyjnych wizualnie projektów domów każda rodzina może wybrać projekt najbardziej odpowiadający jej gustom.

Równie ważne, a może i ważniejsze jest to, by dom był funkcjonalny, co przekłada się na wygodę jego mieszkańców. Im dom większy, tym są większe szanse, że będzie wygodny. Jednakże większość inwestorów stara się budować dom na miarę swoich potrzeb a także możliwości finansowych. I takie domy „na miarę” są typowe, choć proponowane w tysiącach wersji. Co można znaleźć projektach domów oprócz takich pomieszczeń jak kuchnia, łazienka, salon i kilka sypialni?

Konieczne są:

  • kotłownia, jeśli dom nie jest podłączony do miejskiej sieci,
  • co najmniej jedno pomieszczenie gospodarcze np. do przechowywania rowerów i innego sprzętu czy do zorganizowania podręcznego warsztatu dla domowego majsterkowicza,
  • co najmniej jedna garderoba, zwykle znajdująca się przy sypialni rodziców, w wersji bardziej luksusowej – garderoba przy każdej sypialni.

Czy garaż jest niezbędny?

Współczesne projekty domów uwzględniają często garaż w bryle budynku. Ma to swoje plusy i minusy. Plusem jest przede wszystkim wygoda użytkowników, bo wejście do garażu prowadzi z holu czy klatki schodowej wewnątrz domu. Natomiast minus to fakt, iż garaż zmniejsza powierzchnię mieszkalną budynku. Inną opcją jest więc garaż wolno stojący.