Domy dwurodzinne – przegląd dostępnych rozwiązań

Domy dwurodzinne cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Powodem jest potrzeba mieszkania z bliskimi, jednak zachowania pewnej odrębności, a także możliwość uzyskania oszczędności, jaką niewątpliwie daje taka budowa. Poznaj dostępne rozwiązania w zakresie domów dwurodzinnych i wybierz najlepsze dla siebie.

Domy dwurodzinne – dla rodziny i nie tylko

Najczęściej na zamieszkanie w domu dwurodzinnym decydują się rodziny wielopokoleniowe. Zwykle jedno niezależne mieszkanie zajmują seniorzy rodu, a drugie ich dzieci i wnuki. Takie rozwiązanie pozwala na wzajemną pomoc poszczególnych członków rodziny, a jednocześnie pozwala zachować niezbędną niezależność. Nie jest to jednak jedyna możliwość.

Budowa domu z dwoma osobnymi lokalami mieszkalnymi jest jedynie nieznacznie droższa od budowy klasycznego domu jednorodzinnego i znacznie tańsza od budowy dwóch odrębnych struktur czy nawet zakupu dwóch mieszkań o podobnych parametrach. Z tego powodu na takie rozwiązanie mogą decydować się też rodziny założone przez rodzeństwo lub zaprzyjaźnione jednak nie spokrewnione rody. Niektórzy upatrują też w domu dwurodzinnym okazję do inwestycji i zarobku. Drugie mieszkanie można przeznaczyć bowiem na wynajem. To rozwiązanie może być korzystne szczególnie na terenach miejskich.

Jak może wyglądać dom dwurodzinny?

Zainteresowanie tego typu strukturami sprawia, że obecnie powstaje wiele gotowych projektów domów dla dwóch rodzin. Wykorzystują one różne rozwiązania budowlane. Najczęściej spotykane to:

  • klasyczna konstrukcja bliźniacza,
  • konstrukcja mieszcząca dwa lokale w jednej bryle – wejścia do mieszkań mogą być ulokowane we wspólnym przedsionku lub np. po przeciwległych stronach budynku,
  • konstrukcja piętrowa – każde mieszkanie zajmuje odrębny poziom, a klatka schodowa znajduje się wewnątrz lub na zewnątrz domu,
  • konstrukcje z wydzielonym mniejszym mieszkaniem – zwanym często senioratką,
  • konstrukcje jednorodzinne z możliwością podziału w przyszłości – świetne dla tych, którzy chcą zabezpieczyć sobie możliwość ulokowania swoich rodziców lub dorosłego dziecka w odrębnym mieszkaniu blisko siebie.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkim od możliwości działki, a także stosunków, jakie łączą dwie odrębne rodziny – dla niektórych osobne wejścia będą priorytetem, w innych wypadkach sprawdzi się wspólny przedsionek itd. Niezależnie od rodzaju domy dwurodzinne to jednak ciekawe rozwiązanie warte rozważenia.

Zobacz na Domy w stylu